Złote piaski idealne miejsce na wakacje

Warna mimo, iż jest z administracyjnego punktu widzenia ustępuje Sofii, a pod względem liczby ludności także Płowdiwowi może się w Bułgarii poszczycić palmą pierwszeństwa na innym polu. Otóż z racji swego położenia nad Morzem Czarnym i portowego charakteru – miasto to jest swoistą morską stolicą Bułgarii, stawiającą bardzo wyraźnie na rozwój turystyki. Nieopodal Warny, około 17 kilometrów na północ znajduje się coraz popularniejszy wśród zagranicznych gości kurort Złote Piaski. Na czym polega jego wyjątkowość? Otóż poza nadmorskim klimatem, pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą kusi turystów niezwykle profesjonalną bazą usługową, w skład której wchodzi kompleks około 100 hoteli, willi, barów, restauracji, dyskotek.

Ponadto na wyposażeniu kurortu znajdują się także rozległy park wodny, przystań dla jachtów, kasyna do gry, baza jeździectwa, baseny termalne. Mówiąc wprost – każdy zainteresowany znajdzie tu coś dla siebie, kurort zapewnia całą gamę najróżniejszych atrakcji na każdą kieszeń. Mając zapewnione takie warunki turysta nie jest w stanie się nudzić. Złote Piaski to miejsce, w którym walory naturalne, czyli plaża i kąpiele morskie nie są główną atrakcją jak to bywa w przypadku wielu zagranicznych kurortów tego typu. Tutaj morze i plaża stanowią jedynie podstawę, natomiast właściwa paleta atrakcji skupia się na tym co turysta ma do dyspozycji w ramach spędzonego czasu na terenie ośrodka. Niewielki dystans dzielący kompleks od Warny sprawia, że jego klienci mają również możliwość zapoznać się ze wszystkimi walorami dostępnymi w tym portowym mieście, a trzeba przyznać, że również ono ma sporo do zaoferowania, zwłaszcza jeśli chodzi o zabytki.

Szczególne wrażenie budzą tutaj pozostałości po budowlach rzymskich, jak również fundamenty bazylik z V wieku. W architekturze widać silne wpływy tureckie. Spośród kompleksów wartych odwiedzenia z pewnością można wymienić pomnik-mauzoleum Króla Władysława Warneńczyka oraz Metropolię Warneńską i Wielkopresławską. W bezpośrednim sąsiedztwie Złotych Piasków znaleźć możemy również średniowieczny klasztor Aładża Monastyr, którego wyjątkowość polega na tym, iż jest wkuty w wapienną skałę. Region Złotych Piasków charakteryzuje także obecność licznych plantacji winorośli. Tutejsze winnice są najstarszymi w całej Bułgarii i stanowią podstawowe źródło rozwoju lokalnej gospodarki. Z ciekawszych miejscowości sąsiadujących z kurortem warto wymienić także oddalone o zaledwie 8 kilometrów Kranevo. Tą niezwykle malowniczą miejscowość charakteryzuje obecność licznych mini knajpek serwujących owoce morza jak również wino domowej produkcji.

Z kolei oddalony o 9 kilometrów Św. Konstantyn przyciąga turystów uzdrowiskowym charakterem bowiem posiada złoża wód mineralnych, jak również liczne baseny termalne. Ostatnią z ciekawszych miejscowości sąsiadujących z kurortem Złote Piaski jest Balczik, charakteryzujące się przede wszystkim czystym powietrzem oraz niezwykle urokliwą przyrodą. Obecność wspomnianych miejscowości w bezpośredniej okolicy sprawia, iż stanowią one doskonałe uzupełnienie rozległej oferty kurortu, zachęcając do pieszych wędrówek i krajoznawczych wypadów z rodziną bądź znajomymi. Cały region Złotych Piasków jest kompleksem godnym polecenia. O jego walorach przekonują się każdego roku rzesze turystów, wśród których liczną grupę stanowią również Polacy.